• PREMIERA JUBILEUSZOWA: "BIESY" reżyserii Jacka Głomba

   Po raz pierwszy na legnickiej scenie zobaczymy dzieło Fiodora Dostojewskiego. Będzie to na dodatek jedna z największych powieści wszech czasów, arcydzieło autora "Zbrodni i kary", wielokrotnie przenoszone na teatralne deski i ekran filmowy. Zasadnicza intryga, która stała się podstawą legnickiej adaptacji, ma posmak kryminalny: to spisek wplątujący małomiasteczkowych rewolucjonistów w pospolitą zbrodnię. Historia ta - oparta skądinąd na faktach - obnaża bezlitośnie mechanizmy manipulacji, które pozostają niezmienne przez wieki. To one umożliwiły powstanie i rozwój koszmarnych totalitaryzmów ubiegłego stulecia; to ich także i dziś używają rozmaitej maści zbawiciele ludzkości, dla których największą przeszkodą w realizacji utopii pozostaje sam człowiek. Ale Dostojewski to nie tylko zaangażowany pisarz polityczny i społeczny: to także niezrównany portrecista, twórca fascynujących, pełnokrwistych, niejednoznacznych bohaterów. Dlatego nasz spektakl nie będzie socjologicznym traktatem czy kroniką kryminalną, lecz pełną pasji walką charakterów.


   Premiera: 23 i 24 listopada, następnie 1,2 i 3 grudnia.
   Wszystkie spektakle o godz. 18.00

  • "Teatr w sercu miasta. Scena miejska w Legnicy 1842-1994" - część III polska.

   Po trwającej sto lat działalności sceny niemieckiej i dwóch dekadach – radzieckiej nastąpiła trzynastoletnia teatralna luka: w siedzibie teatru funkcjonował wtedy dom kultury. Kiedy Legnica stała się stolicą województwa, postanowiono podnieść kulturalną rangę miasta, powołując do życia w ponadstuletnim gmachu przy rynku polską scenę. Stało się to w roku 1977.

   Pierwszym szefem legnickiego Teatru Dramatycznego był Janusz Sykutera, który przeprowadził go przez cztery pionierskie sezony. Następnie dyrektorem artystycznym został na prawie całą dekadę Józef Jasielski – reżyser, scenograf, dramaturg, tłumacz i adaptator. Był to – jak pisał Krzysztof Kopka – „teatr mądry i głęboko czytający teksty; teatr, który nie unikał konfrontacji z największymi i najbardziej skomplikowanymi utworami polskiej i światowej dramaturgii”.

   Pamiątki po tym właśnie teatrze, po epoce Józefa Jasielskiego i jego współpracowników, pokazujemy w ostatniej części naszej wystawy, której wernisaż odbędzie się Hallu Starego Ratusza w piątek, 17 listopada o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

  • Zabijanie Gomułki -wg powieści Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast"

   "Uroczy. Ten staromodny przymiotnik najpełniej oddaje atmosferę, kunszt aktorów, zamysł reżyserski i efekt końcowy produkcji Teatru Modrzejewskiej. "Zabijanie Gomułki" to spektakl nieudziwniony, błyskotliwy, prowadzący widzów ścieżką bliską polskiej rzeczywistości."
   Leczek Pułka, Teatralny.pl

   Spektakl jak wino - im starszy, tym lepszy. Po objeździe regionu w ramach projektu Teatr Polska wraca na macierzystą scenę. Pełna humoru opowieść o zamachu na I sekretarza PZPR z użyciem chińskiej kuszy.

   18 i 19 listopada na Scenie Gadzickiego, bilety: 22zł / 30zł

  • Teatr w drodze - w ramach programu "Kultura Dostępna"

   Projekt z okazji jubileuszu 40-lecia profesjonalnej polskiej sceny teatralnej w Legnicy oraz 175-lecia budynku teatru w Legnicy. Poprzez wyjazdowe warsztaty, lekcje w teatrze, spotkania z aktorami oraz udział w wydarzeniach i spektaklach w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy chcemy zaangażować mieszkańców małych miejscowości (młodzież, dorosłych i seniorów) do rozwoju przez działania teatralne, a także włączyć ich w świętowanie podwójnego, teatralnego jubileuszu. Najważniejsza cześć projektu, to warsztaty teatralne inspirowane legnickimi spektaklami zakończone międzygeneracyjnym pokazem prac grup warsztatowych. Od wielu lat staramy się przełamać mentalną barierę w myśleniu o teatrze jako miejscu niedostępnym i trudnym. Od ponad 20 lat nasz teatr prowadzi edukację teatralną, nie może jej zatem zabraknąć podczas świętowania jubileuszu.
   Uczestniczą:
   Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie – wrzesień 2017r.
   Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Krotoszycach – październik-listopad 2017r.

  • Teatr Polska

   Legnicki teatr pokaże (w październiku) w dziewięciu miejscowościach w Wielkopolsce, Lubuskiem i na Dolnym Śląsku spektakl „Zabijanie Gomułki” w ramach projektu TEATR POLSKA. Teatr Modrzejewskiej po raz szósty uczestniczy w tym ogólnopolskim programie Instytutu Teatralnego. 

   Spektakl „Zabijanie Gomułki” prezentujemy w kolejności: (6 października) w Koninie, Krotoszynie (7 października), Gostyniu (8 października), Nowej Soli (9 października), Dzierżoniowie (16 października), Żarach (17 października), Brzegu Dolnym (23 października), Chojnowie (24 października) oraz Gryfowie Śląskim (5 grudnia).