Działalność Teatru Modrzejewskiej to nie tylko profesjonalne przygotowanie i prezentacja spektakli, ale także opieka nad nowym pokoleniem miłośników sztuki scenicznej.
Funkcjonuje tu Klub Gońca Teatralnego, którego działalność zainaugurowała we wrześniu 1991 roku Joanna Szczepkowska. Został założony jako pierwszy w Polsce - po nim przyszło wiele następnych, w innych miastach i przy innych scenach, ale tylko legnicki utrzymał się do dziś.
Wychowywaniem młodego człowieka poprzez teatr, nauką scenicznych umiejętności i rozbudzaniem wyobraźni zajmują się zarówno pracownicy Teatru Modrzejewskiej, jak i zaprzyjaźnione z nami legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. Zajęcia ułożono w sześć cykli, zależnie od wieku uczestników. Są to:

 

  1. „Szkoła Czarodziejów Wyobraźni” (najmłodsi, 6-9 lat, oraz ich rodzice) – zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne, filmowe, taneczne.
  2. „Mały Goniec” (9-12 lat) – zajęcia teatralne, które mają pomoc młodemu człowiekowi w budowie przyjaźni, sympatii i tolerancji w pełnym konfliktów otoczeniu.
  3. „Grupa Dawna Gimnazjalna” – projekt edukacji ściśle teatralnej („od teatralnego abecadła do etiud scenicznych”) dla młodzieży, która pragnie spróbować swych sił na scenie.
  4. „Ślady” – projekt dla młodzieży, która ma za sobą pewne doświadczenie sceniczne; m.in. nauka improwizacji scenicznej.
  5. „Bagażnik” – grupa dorosłych i seniorów, przygotowująca spektakle.
  6. „Pogotowie Teatralne” – grupa rozwoju osobistego dla osób po kryzysach, którą prowadzi aktorka i psychoterapeutka Katarzyna Kaźmierczak przy wsparciu legnickich aktorów. Grupa każdego roku przygotowuje spektakl prezentowany podczas Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię "Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi".

 

Każdy sezon edukacji teatralnej kończy się pokazem prac warsztatowych (etiudy, spektakle, spotkania) na scenie w legnickim teatrze.

Członkowie KGT biorą udział w happeningach promujących legnickie spektakle i rozwój osobisty poprzez teatr, a także w projektach artystycznych współfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Od 2009 roku Klub Gońca koordynuje w Legnicy „Lato w Teatrze” – przedsięwzięcie warszawskiego Instytutu Teatralnego. Ostatnio zrealizował także projekty „Zaczepki” (2013) i „Teatr w drodze” (2017, z okazji jubileuszu 40-lecia polskiej sceny w Legnicy).

Klub Gońca Teatralnego wraz z warszawskim Towarzystwem Kultury Teatralnej organizuje co roku eliminacje miejskie i rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Grupa Ślady za happening „Szlaban naprawdę”, zrealizowany pod kierunkiem Małgorzaty Urbańskiej i Tomasza Barana, otrzymała przyznawaną przez publiczność główną nagrodę Festiwalu Sztuki w Drodze kARTon (Wrocław 2008). Członkowie Klubu Gońca zdobywają nagrody indywidualne m.in. w konkursach recytatorskich. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się podczas warsztatów: rozwój teatralnej wyobraźni i umiejętności, integracja i rozbudzenie kulturalnej aktywności.

Wychowankami Klubu Gońca Teatralnego w Teatrze Modrzejewskiej są znani ludzie teatru, filmu i sztuki: reżyser Grzegorz Grecas, aktorzy: Tomasz Kot, Krzysztof Ogłoza, Aleksandra Listwan, Ewelina Gronowska, Krzysztof Grabowski, Tomasz Mycan, Darian Wiesner; wokalista Gabriel Fleszar, choreografki: Aneta Zwierzyńska, Małgorzata „Madi” Rostkowska, Ewelina Zielonka.