28 sierpnia o godz. 16.00 – spektakl finałowy w Chobieni - plener

Legnicko-chobieńskie „Lato w teatrze” ma na celu przywrócenie dzieciom radości płynącej z życia i zabawy blisko natury. To kwestia uczenia empatii, która zanika, kiedy jej przedmiot staje się obojętny. Dzieci nie będą w stanie przejąć się cierpieniem zwierząt czy zagrożeniem dla roślin, jeśli nie poznają ich bliżej, jeśli te będą dla nich jedynie nieciekawym tłem na nielicznych spacerach. Pokazywanie im płonących lasów czy cierpiących zwierząt nie jest najlepszą drogą do budzenia tej empatii. Epatowanie obrazami cierpienia budzi przede wszystkim strach. Dużo bardziej skutecznym sposobem jest rozbudzanie czułej ciekawości, wspólne poznawanie i nauka troski o inne istoty żywe. Jednym z prowadzących zajęcia jest więc nauczycielka biologii z miejscowej szkoły, która tłumaczy dzieciom podstawowe procesy natury. Pracujemy w  trzech grupach: aktorskiej (ze wsparciem choreografki), muzycznej i scenograficznej. Podczas spacerów w lesie czy na łące każda z ekip będzie poszukiwać inspiracji dla swoich artystycznych działań.

Projekt organizowany jest przez legnicki teatr wspólnie z

Chobieńskim Ośrodkiem Kultury dla mieszkańców sołectwa Chobienia.

 

Kadra projektu:

Grupa aktorska: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kaźmierczak, Madi Rostkowska

Grupa muzyczna: Amadeusz Naczyński

Grupa scenograficzna: prof. Piotr Tetlak

Konsultacja przyrodnicze: Irena Podlewska

Opieka pedagogiczna: Irena Podlewska, Halina Kowalowa, Joanna Rostkowska

Koordynacja: Joanna Rostkowska, Nela Kujawska

Dokumentacja filmowa i fotograficzna: Karol Budrewicz

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

O nas :

http://latowteatrze.pl/projekty_2020,lato_w_teatrze,51,teatr_im_heleny_modrzejewskiej_w_legnicy.html

My na Facebooku:

https://www.facebook.com/Lato-w-teatrze-Chobienia-

 

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka

Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja Kontra/Banda, Fundacja Mucha, Fundacja Pro Futuro, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja Tiff Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan,  Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy,  Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,  Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona

 

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego