Klasyczna koprodukcja

Spektakl polsko – gruziński

Bazą dla scenariusza „Klasycznej koprodukcji” Katarzyny Knychalskiej były rozmowy i improwizacje dwóch zespołów – aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, jednej z najważniejszych współczesnych scen gruzińskich.
To podczas prób dyskutowano o tematach, które stanowią podstawę dla siedmiu obrazów spektaklu. Każdy z obrazów jest osobną całością, każdy pokazuje inny punkt styku Polski i Gruzji – czy to podobne doświadczenie historyczne, czy łączącą oba kraje postać, czy wspólne traumy, czy w końcu podobne narodowe kompleksy. Z odmętów historii wyciąga się zarówno postać Józefa Stalina, bez którego przecież dzieje i Polski, i Gruzji w XX wieku wyglądałyby zupełnie inaczej, po czym przechodzi się do Lecha Kaczyńskiego, najbardziej szanowanego w Gruzji polskiego polityka. Przygląda się sytuacji kobiet w obu krajach i mówi o ponurym cieniu największego wspólnego sąsiada - Rosji. Choć poruszane tematy są poważne, często wręcz bolesne, nic tu nie jest do końca na serio – to przecież wciąż tylko teatralna impresja po spotkaniu dwóch obcych sobie grup artystów.
Metateatralny nawias daje szansę na samokrytyczny uśmiech w gąszczu nie zawsze przecież miłych i wygodnych narodowych problemów. Spektakl nie opowie nam o historii polsko-gruzińskiej przyjaźni, nie odkryje żadnej uniwersalnej prawdy o każdym z tych narodów. Pozwoli jednak na przyjrzenie się sobie przez pryzmat tego drugiego, dziwnego kraju, o którym przecież my – widzowie w Polsce i widzowie w Gruzji – nic tak naprawdę nie wiemy. 

 

Czas trwania: 75 min.

scenariusz (na podstawie improwizacji aktorskich): Katarzyna Knychalska
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
ruch sceniczny: Kote Purceladze
animacje i ilustracje graficzne: Mariusz Wolański
opracowanie muzyczne: Bartek Straburzyński

Aniko Cecchladze, Marina Burdeli. Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Tatia Tataraszwili, Małgorzata Urbańska, Ano Zuraszwili, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Zaal Goguadze, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Dawid Jakeli, Otar Katamadze, Tite Komachidze, Mateusz Krzyk, Mamuka Mandzgaladze, Paweł Palcat,

Inspicjenci: Jola Naczyńska, Zwiad Murwanidze
Tłumaczenie podczas prób i realizacji spektaklu: Tatia Ambardniszwili

 

Ostatni termin: niedziela, 10 listopad 19:00

Miejsce: Scena Gadzickiego
Bilety: Normalny: 30zł / Ulgowy: 25zł

Wspierane przez iCagenda