Zrozumieć H.

Paweł Palcat

Grzegorz Żurawiński, Legnicka Gazeta Teatralna @KT: Oto najmłodsza część zespołu legnickich aktorów, rówieśników Solidarności, którzy w świadome życie i dorosłość wchodzili już w wolnej Polsce, ujawnia swoją tęsknotę za zagubioną ideą i pokoleniowym czynem, za własnym, ale ważnym i poważnym, sprawdzianem siły ducha i charakteru. Nasi piękni trzydziestoletni wyraźnie marzą o własnej rewolucji w imię wartości, która była udziałem ich pokoleniowych poprzedników! O własnym etosie, który stłumiły rządy pieniądza, gonitwa za kasą i sławą, oportunizm, egoizm i wygodny cynizm, ale też demokratyczne kompromisy i kolejno dyskredytowane autorytety.

Katarzyna Gudzyk, TR Konkrety: „Zrozumieć H.” to bardzo ciekawe zagęszczenie czasu i rzeczywistości. Palcat dokonuje rzeczy w zasadzie niemożliwej – w nieco ponad godzinę opowiada 30 lat polskiej historii. Zadanie to piekielnie trudne, tym bardziej że teatr z założenia sięga po inne niż film środki artystycznego wyrazu. I co najważniejsze – nie może posłużyć się czasem rzeczywistym. Właśnie dlatego w legnickiej sztuce bardzo ważne stają się: symbol, umowa między aktorem a widzem, że oto każda z trzech aktorek grających w spektaklu Henrykę Krzywonos (kolejno: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Ewa Galusińska) nie tylko pokazuje wewnętrzne przemiany głównej bohaterki, ale przede wszystkim przenosi widza w czasie, i wreszcie selektywne podejście do tego, co chce się publiczności pokazać.

Magdalena Kusa, Teatr dla Was: Spektakl jest niezwykle rytmiczny i dynamiczny. Całą scenografię stanowi projektor i krzesła, które raz są maszyną, raz tramwajem, innym razem stołem. Przedstawienie jest w zasadzie kolażem krótkich scenek z różnych etapów życia bohaterki, przeplatanych archiwalnymi nagraniami ze strajków w stoczni gdańskiej czy obrad okrągłego stołu, a także wierszykami, np. o stanie wojennym. Każdy z aktorów gra po kilka ról. Wszyscy razem tworzą jeden zgrany organizm, który też może być metaforą idei Solidarności.

Agnieszka Michalak, e-teatr.pl: To porządna reżysersko-aktorska robota. Dobrze, że w legnickim „teatrze opowieści” jest miejsce i dla takiej propozycji, która nie boi się operować skrótem i symbolem, ale bynajmniej nie jest przez to ani głupsza, ani spłaszczona. Być może nawet więcej mówi o nas i o świecie, w którym funkcjonujemy.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: Wszystkie sceniczne pomysły zadziałały tu skutecznie, jak trybiki w mechanizmie szwajcarskiego zegarka, co jest zasługą legnickich aktorów - spektakl to zbiorowa kreacja, sekstet z trzema równorzędnymi kobiecymi solówkami, mistrzowsko zagrany.

Czas trwania: 50 min.

reżyseria: Paweł Palcat
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka i wideo: Krzysztof Pawlik
realizacja światła: Władysław Sajda
konsultacja choreograficzna: Aneta Zwierzyńska, Witold Jurewicz

H3 / Matka / Kierownik 3 / Pasażer 4 / Esbek 1 / Sąsiadka: Ewa Galusińska
H1 / Pielęgniarka / Esbek 2 / Dziecko 1: Zuza Motorniuk
H2 / Kierownik 4 / Pasażer 3 / Stoczniowiec 3 / Dziecko 2: Magda Skiba
Tadzik / Kierownik 2 / Pasażer 1 / Stoczniowiec 2 / Dziecko 3 / Krzysztof 1: Bartosz Bulanda
Ojciec /Kierownik 5 / Pasażer 2 / Lekarz / Esbek 4: Rafał Cieluch
Andrzej / Wujek / Kierownik 1 / Pasażer 5 / Stoczniowiec 1 / Esbek 3 / Krzysztof 2 / Dziecko 4: Robert Gulaczyk 

inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska

2012

III Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

  • Nagroda dla Pawła Palcata za reżyserię spektaklu "Zrozumieć H."

XII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu

  • Paweł Palcat nagroda Jury Młodych za reżyserię „Zrozumieć H”