Skarb wdowy Schadenfreude

Robert Urbański

 

Przedostatni legnicki spektakl Lecha Raczaka (1946 – 2020), legendy polskiego teatru alternatywnego, współtwórcy i wieloletniego szefa Teatru Ósmego Dnia. Fabuła tej teatralnej wyprawy w przeszłość dzieje się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy, którzy zjechali tam z każdego zakątka zniszczonej ojczyzny. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać… Rozpoczyna się zbiorowe śledztwo, którego finał jest wielką niewiadomą.

Przedstawienie Raczaka i legnickich artystów zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazane premierowo w przestrzeni między ponadstuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami, odwiedziło później jeszcze place i podwórka kilku dolnośląskich miast i miasteczek. Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego zyskuje jeszcze bogatszy historyczny kontekst, wpisując się w wielowiekową tradycję miasta i widowiskowo ją ożywiając.


 Plenerowa premiera na legnickim podwórku przy ul. Roosevelta, parokrotnie przerywana śmiechem i oklaskami, zakończyła się brawami bitymi na stojąco. Widzowie, a było ich dwukrotnie więcej, niż byłby w stanie pomieścić budynek legnickiego teatru, siedzieli, stali i wyglądali z okien okolicznych budynków […]. Zapewne dziwili się, że teatr nie był nudą dla wykształciuchów i wybranych, gdy obejrzeli barwną, widowiskową realizację z muzyką, śpiewem, odrobiną dolnośląskiej historii i nostalgii oraz sporą dawką humoru. Ale też z satyrycznymi szpilkami nakłuwającymi świat manipulowany przez telewizję.

 

Grzegorz Żurawiński, @kt – Legnicka Gazeta Teatralna

 

Czas trwania: 75 min.

reżyseria: Lech Raczak
scenografia: Piotr Tetlak
kostiumy: Katarzyna Tomczyk
muzyka: Łukasz Matuszyk
ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Wdowa Schadenfreude: Katarzyna Dworak
Filomena, znachorka: Alina Czyżewska / Aleksandra Listwan
Wacek, stróż: Bogdan Grzeszczak
Franka, żona Wacka: Joanna Goschorek / Ewa Galusińska
Jurek, inwalida wojenny: Robert Gulaczyk
Maryśka, urzędniczka: Małgorzata Urbańska
Tereska, nauczycielka: Magda Skiba
Halinka, kioskarka: Zuza Motorniuk
Gienek, listonosz: Paweł Wolak
Dorota, badaczka przeszłości: Magda Biegańska
Partyzant: Paweł Palcat
Rusek, towarzysz Partyzanta: Bartosz Bulanda
Dziennikarka: Gabriela Fabian
Śpiewacy: Anita Poddębniak, Magda Drab / Małgorzata Pauka, Albert Pyśk  / Andrzej Olejnik, Mateusz Krzyk
muzyka na żywo: Łukasz Matuszyk, Marta Sochal-Matuszyk, Piotr Hałaj / Maciej Błach

inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska