Curko moja ogłoś to - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk

Magda Drab

Malarka Maria Wnęk (1922-2005) nie była absolwentką akademii ani uczennicą wielkich mistrzów palety. Ukończyła zaledwie cztery klasy, w rodzinnej wsi uważano ją za osobę niespełna rozumu. Jako malarka zadebiutowała dopiero po czterdziestce. Twierdziła, że malować każe jej sam Bóg, którego gorliwie czciła od najmłodszych lat. Jej ekspresyjne obrazy – przedstawiające głównie świętych, a na rewersach zawierające przesłanie artystki do świata – znajdują się dziś w najważniejszych galeriach sztuki art brut na całym świecie. 

Curko moja, ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk to sztuka, która mówi zarówno o niezwykłej postaci, jak i o świecie, który jej się przygląda, o wyobcowaniu i wyobraźni, o prawdziwej sztuce i o tym, jak ją postrzegamy. „To spektakl o różnych sposobach patrzenia na świat. O empatii i ludziach, którzy nie potrafią pokonać poczucia wyższości w stosunku do drugiego człowieka” (Magdalena Drab).

 

Czas trwania: 50 min.

scenariusz: Magda Drab
muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk
inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski

2018

Konkurs na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” - Nagroda Główna

19. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim - Nagroda Główna oraz nagroda indywidualna dla Magdaleny Drab „za osobowość artystyczną festiwalu”

9. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” - Nagroda dla Magdy Drab, uznanej za najlepszą aktorkę konkursu, oraz nagroda jury młodzieżowego dla Alberta Pyśka za reżyserię