Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Inspirowane filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego

Twórcy słynnych III Furii, które z siłą huraganu wtargnęły w życie kulturalne kilka lat temu, rozpoczynając gorącą dyskusję na temat najnowszej historii Polaków, powracają z kolejnym spektaklem. Popiół i diament ma szansę rozpalić emocje i skłonić do poważnej rozmowy – tak jak się stało pół wieku temu po premierze filmu.

Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją najbardziej znaną powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Pod wpływem krytyki pisarz zmieniał wielokrotnie tekst dzieła, na próżno próbując pogodzić pisarską uczciwość z wymogami komunistycznej krytyki. Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby mu opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli. Zrobił to, tworząc jedyne w swoim rodzaju dzieło artystyczne, które zapisało się w historii polskiej i światowej kinematografii.

Dziś, kiedy nasz polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Marcin Liber postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Będzie to inny Popiół i diament, tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem będzie to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.


Czas trwania: 160 minut / przerwa

reżyseria: Marcin Liber
scenografia: Mirek Kaczmarek
kostiumy: Grupa Mixer
muzyka (na żywo, kompozycje i aranżacje): Olga Mysłowska, Filip Kaniecki

Maciek Chełmicki: Albert Pyśk
Krysia Rozbicka: Magda Biegańska
Stefa: Magda Skiba
Andrzej Kossecki: Mateusz Krzyk
Stefan Szczuka: Wiesław Cichy
Maria z Ravensbrück: Anita Poddębniak
Dyrektor Słomka: Paweł Wolak
Dziennikarz Pieniążek: Paweł Palcat
Sekretarz Drewnowski: Robert Gulaczyk
Minister: Bogdan Grzeszczak
Jurgieluszka: Śmierć: Joanna Gonschorek
Trup Gawlik: Bartosz Bulanda
Trup Smolarski: Mariusz Sikorski
Hanka Lewicka: Olga Mysłowska
Stańczyk: Rafał Cieluch

inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski