PORTRET POLAKA PO SZKODZIE - NIEWESOŁY KABARET DO SŁÓW JACKA KACZMARSKIEGO - KABARET AKTORÓW MODRZEJEWSKIEJ PIĘKNA HELENA

Kiedy słyszymy „Jacek Kaczmarski”, najczęściej budzi się w nas obraz jegomościa z gitarą, który donośnym głosem nawołuje, by rwać murom zęby krat, albo ostrzega przed obławą na młode wilki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zmarły blisko piętnaście lat temu twórca był oryginalnym, ważnym dla polskiej kultury poetą o wyrazistym, a zarazem niezwykle różnorodnym obliczu. Wśród jego tekstów można znaleźć zarówno te, które przyniosły mu przydomek „barda Solidarności”, jak i zanurzone w kulturalnym dorobku Polski i Europy historyczne alegorie, śmiałe obyczajowo pieśni biesiadne, złośliwe rozważania o kwestiach bieżących, żartobliwe i gorzkie refleksje tematy społeczne i głęboko prywatne.

Z tego bogatego, liczącego ponad pół tysiąca wierszy dorobku wybraliśmy te mniej znane. W kolejnej odsłonie Kabaretu „Piękna Helena” chcemy pokazać portret zbiorowy współczesnego Polaka, nakreślony w poezji Kaczmarskiego – błyskotliwego, niebanalnego diagnosty ludzkich słabości i polskich zawirowań historycznych, obyczajowych i światopoglądowych. Kaczmarskiego, który – o czym wie niewielu – był twórcą niezwykle dowcipnym.


 

Czas trwania: 80 min.

opieka reżyserska: Marcin Kęszycki
aranżacje: Łukasz Matuszyk
muzycy: Andrzej Janiga - pianino, Maciej Błach - puzon

Katarzyna Dworak
Gabriela Fabian
Ewa Galusińska
Zuza Motorniuk
Małgorzata Patryn
Magda Skiba
Małgorzata Urbańska
Bartosz Bulanda
Rafał Cieluch
Bogdan Grzeszczak
Robert Gulaczyk
Mateusz Krzyk
Paweł Palcat
Paweł Wolak