Magda Drab

W zespole Modrzejewskiej od stycznia 2014 roku. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi była stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora PWSFTViT. Za rolę Kobiety w dyplomie "Dwoje biednych Rumunów..." w reż. M. Bogajewskiej została nagrodzona na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W Legnicy gra między innymi w spektaklach Jacka Głomba („Car Samozwaniec”, „Biesy”), Piotra Cieplaka („Ożenek”), Pawła Kamzy („Zanim chłodem powieje dzień”), duetu PiK („Wierna wataha”). W Teatrze Nowym w Łodzi zagrała w spektaklu Jacka Głomba „Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata” (2012).

Magda Drab jest także dramatopisarką, autorką głośnych sztuk. Napisany przez nią w ramach stypendium MKiDN dramat „Dzielni chłopcy” (2015) został nakręcony przez Szymona Waćkowskiego jako spektakl telewizyjny w ramach cyklu Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych „Teatroteka” i zdobył Nagrodę Publiczności na Teatroteka Fest 2018. "Słowo na G" wystawił wrocławski Układ Formalny (2017). Sztuka pt. „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” zdobyła prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną oraz Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną w 2017 roku; zrealizowana w Teatrotece (reż. Arek Biedrzycki), zdobyła cztery nagrody na Teatroteka Fest 2019 (za reżyserię, muzykę, zdjęcia i pierwszoplanową rolę kobiecą). Dramaty "Trup" (2014), "Film odcinkowy z ludźmi w tle" (2017) oraz "Wschód-zachód" (2019) zakwalifikowano do półfinału kolejnych edycji GND. Tekstem "Patoformy" Drab zdobyła drugie miejsce w zamkniętym konkursie dramaturgicznym "Strefy Kontaktu" Wrocławskiego Teatru Współczesnego (2019). "Wyzwolenia" napisane z inspiracji dramatem Wyspiańskiego miały swoją premierę na legnickiej scenie w reżyserii Piotra Cieplaka (2019).

Magda Drab jest współzałożycielką łódzkiego Teatru Zamiast, gdzie wyreżyserowała własne adaptacje i sztuki: "Miasto Ł." (wg powieści T. Piątka, 2014), "Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H." (2014), a także monodram Alberta Pyśka "Motyl. Publiczna egzekucja z muzyką na żywo" (2017). W Teatrze Zamiast miał premierę jej autorski monodram "Curko Moja Ogłoś To" (reż. A. Pyśk). Zdobyła za niego Grand Prix Konkursu na najlepszy spektakl teatru offowego "The Best Off" (2018) oraz nagrodę główną i nagrodę dla osobowości artystycznej Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.

W 2018 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej uhonorowało Magdę Drab Bombą Sezonu. Za "ekwilibrystyczną żonglerkę tymi trzema talentami [tj. aktorskim, dramatopisarskim i reżyserskim], która co roku przynosi ciekawe efekty" otrzymała w 2019 roku nagrodę "Warto" "Gazety Wyborczej Wrocław" dla młodych artystów.

W Teatrze Modrzejewskiej współpracuje z Pogotowiem Teatralnym, prowadząc zajęcia dla osób chorych psychicznie i ich bliskich.