Katarzyna Dworak

W Legnicy od 1996 roku. Grała we wszystkich ważniejszych spektaklach legnickiego teatru (m. in. jako Dębówna w "Balladzie o Zakaczawiu", Stanisława Ruczaj w "Obywatelu M – historyi", Prezydentowa w "Szpitalu Polonia", Druzylla w "Szawle") oraz w jego produkcjach telewizyjnych. Wraz z mężem Pawłem Wolakiem tworzą artystyczny duet PiK, w ramach którego piszą dramaty, reżyserują i grają na scenie. Zadebiutowała z sukcesem jako dramatopisarka i reżyser legnickim spektaklem "Sami" (Grand Prix oraz nagroda za tekst, reżyserię i rolę na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia”, Tarnów 2008), kontynuując tę działalność kolejnymi legnickimi przedstawieniami: "Pracapospolita, czyli tacy sami" (2010) oraz "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (2013). Ten ostatni spektakl zdobył liczne nagrody: za tekst w XX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz za tekst, inscenizację, role i scenografię na XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2014). Z kolei w 2016 spektakl „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna”, który PiK wystawił w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, zdobył siedem nagród XVI edycji zabrzańskiego konkursu: nagrodę publiczności, nagrodę jury młodzieżowego, nagrodę za tekst, reżyserię, muzykę oraz role aktorskie, a także nagrody Festiwalu Oblicza Teatru - Polkowickie Dni Teatru. Kolejną premierą Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak jest zamykające „trylogię wiejską” przedstawienie pt. „Czasami księżyc świeci od spodu”, przygotowane również w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze (2016; znów nagroda Złote Miedziaki w Polkowicach), a ostatnią – zrealizowana w Legnicy „Wierna wataha” (2018; tekst nagrodzony Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną). "Samych" wystawili także w Teatrze Osterwy w Gorzowie (2019). Ich dramat "Balkon Ordona" dotarł do półfinału GND 2019.

Katarzyna Dworak jest laureatką Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy epizod aktorski 2010 roku (rola Szalonej w "Czasie terroru" L. Raczaka), nagrody aktorskiej za rolę w "III Furiach" (reż. M. Liber) na XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu (2011) oraz legnickiej Bomby Sezonu 2012/13. Dwukrotnie nominowano ją także do Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najciekawszą rolę kobiecą sezonu. 

Ma za sobą rolę w serialach "Na dobre i na złe" i "Głęboka woda" oraz filmach W. Krzystka "80 milionów" (2011) i "Fotograf" (2014).